Ako a s kým sú prepojení kotlebovci na Facebooku

Na koho sú prepojené fb stránky pobočiek ĽS NS? Dá sa z toho niečo povedať o charaktere strany?

Na vstupe analýzy bolo 12 fb stránok rôznych pobočiek a odnoží ĽS NS (zoznam tu). Cez netvizz som stiahol informácie o tom, ktoré stránky má daná page medzi obľúbenými a následne to isté v druhom kroku (obľúbené stránky obľúbených stránok). Výsledkom je toto:

kotlebovci

Interaktívna verzia tu.

Čo to ukazuje:

Veľkost bodu zobrazuje betweenness centrality – čím je bod väčší, tým je jeho úloha pri “výmene” informácií v sieti dôležitejšia. Vysoká hodnota / veľkosť znamená, že bod prepája rôznorodé časti siete.  (Pre lepšiu predstavu – vysvetlenie na príklade krajín a ich hraníc tu.)

Farby označujú “komunity” – body, ktoré sú vzájomne prepojené viac, ako s ostatnými bodmi. Čo presne tam patrí určil algoritmus modularity (na výpočty a vizualizáciu bolo využité Gephi – layout Force Atlas, 336 uzlov a 1161 spojníc).

Čo to ne/hovorí:

  • like stránok stránkami môže vyjadrovať osobný postoj admina (či jeho reklamnú stratégiu – prečo si nelajknúť stránku svojej firmy, keď som aj správcom lokálnej ĽS NS? lebo.) alebo vyjadrenie cieleného názorového prepojenia
  • okrem uzlov samotnej ĽS NS sú najsilnejšími fb stránkami tie s “alternatívnymi” informáciami (k ich prepojeniam viď Databoutique) a pages ĽS NS k nim majú blízko
  • k “legitímnej” politike je to od kotlebovcov na skok – vďaka odkazovaniu sa (jednej pobočky ĽS NS a jedného “alternatívneho” zdroja) na europoslanca SNS (ktorý sám na ĽS NS týmto spôsobom nelinkuje)
  • sieť má okrem dvoch dominantných komunít niekoľko odľahlých okrajov, ktoré majú prepojenie napríklad iba s jednou lokálnou ĽS NS (ako napríklad linkovanie lučeneckej pobočky (pri ktorej nie je úplne jasné, či to nie je sofistikovaný joke) na bumerang.hu)
  • prepojenia v tejto forme na (ich pomenovaním – obsah je iná otázka) explicitne antimenšinové stránky sa vyskytujú v relatívne malom počte

 

Inšpiráciou pre tento blog bola práca Databoutique (J. Šlerka, L. Krsová) s dátami o anitsystémových / konšpirátorských fb stránkach.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.